Sztuka Renesansu
- W renesansie rozwinęły się nowe poglądy dotyczące sztuki i statusu artysty. W ówczesnych traktatach można było przeczytać, że malarz w swoim dziele powołuje do życia zupełnie nowy świat. Doceniano rolę artysty, który nie był anonimowy i teraz cieszył się uznaniem oraz sławą.
- Architektura do najważniejszych idei przyświecających projektantom należało dążenie do harmonii i regularności. Renesansowe świątynie nie były wznoszone wyłącznie dla chwały Boga, lecz także z myślą o człowieku, którego miały zachwycać a nie przytłaczać. Świątynie wznoszono na planie koła, nakrytej kopułą. Rozwijała się także architektura świecka, a wznoszone budowle nie pełniły już funkcji obronnych. W miastach wznoszono okazłe wille. W nowych stylach budowano ratusze, hale targowe i kamienice mieszczan. Największe nagromadzenie arcydzieł znajduje się w Florencji, Rzymie i innych włoskich miastach.
- Malarstwo renesansowe malarstwo rozwijało się początkowo we Włoszech. Tematem obrazów był powrót do starożytności. Pod uwagę brano wyłącznie tematy mitologiczne oraz takich form jak akty i portrety. Kluczem do stworzenie doskonałej iluzji była perspektywa.
- Rzezba w renesansie rzeźba zyskała pełną autonomię. Podobnie jak w malarstwie, w rzeźbie rozpowszechniły się formy nawiązujące do sztuki antycznej, takie jak przedstawienie nagiej postaci, popiersie i posąg konny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz